WIELKA PŁYTA – wielki problem?
ITB – Instrukcja 360/99 Badania i ocena betonowych płyt warstwowych w budynkach mieszkalnych :
Instytut Techniki Budowlanej podaje najwazniejsze czynniki majace wpływ na trwałosc wieszaków, jak równiez wymienia główne ich wady. Najczestszym problemem jest zagrozenie przez korozje wieszaków wykonanych ze stali zwykłych i chromowanych, spowodowane zbyt cienka warstwa otuliny betonowej. Równie czestym problemem jest zagrozenie urwania sie wieszaków ze stali nierdzewnych przez korozje naprezeniowa lub zwiekszenie obciazenia działajacego na wieszak czy pogorszenie warunków współpracy wieszaków z innymi warstwami płyt (nieprawidłowe zakotwienie lub jego brak, złe rozmieszczenie wieszaków i niewłasciwe ułozenie siatki zbrojeniowej). Inna przyczyna może być zwiększenie obciążenia warstwa ociepleniowa bez sprawdzenia stanu technicznego wieszaków.
ITB sprawdził 350 płyt sciennych w 31 blokach zbudowanych w róznych miastach. Okazało sie, ze az 90 proc. wieszaków, łaczacych płyte wewnetrzna z elewacyjna, wykonanych zostało z niewłasciwej stali.
Zgodnie z wytycznymi ITB, w przypadku, gdy projektant przewidywał oryginalne dwa wieszaki (dla płyt o małej szerokosci) lub trzy wieszaki dla płyt o szerokosci 6 m i potwierdzono to w badaniach wstepnych, zaleca sie wzmocnienie scian przed ociepleniem bez wzgledu na stan wieszaków i innych elementów płyt.
ITB podaje równiez podstawowe wady konstrukcyjne wieszaków łaczacych warstwe fakturowa z warstwa nosna w budynkach wielkopłytowych. Sa nimi:
- Brak wieszaków kotwiacych;
- Jeden pret kotwiacy przy dwóch projektowanych;
- Zmiana srednicy preta kotwiacego;
- Brak bezposredniego krzyzowania wieszaków i pretów
kotwiacych; - Ukosne ułozenie pretów kotwiacych.